1. súkromné gymnázium v Bratislave, Bajkalská 20, 821 08 Bratislava, 02 / 50 20 46 11, info (zavináč) 1sg.sk
Najnovšie na stránke
Všeobecné informácie
Študenti
Učitelia

Kolíska kultúry alebo raj pre turistov?

V septembri sa študenti dejín umenia zúčastnili poznávacieho zájazdu v Ríme. Reportáž z pobytu pre vás napísali dve študentky triedy Europeans – Michaela Vaškovičová a Žofia Dubová.

Rím je v súčasnosti považovaný za kolísku európskej kultúry. Mnohé slávne architektonické a umelecké diela zdobia práve jeho ulice a galérie. Pre obyčajného turistu je návšteva tohto starobylého mesta nezabudnuteľným zážitkom. Počas celého roka sa tu nachádza veľké množstvo turistov, sezóna tu trvá takmer celý rok. Rím ako mesto je preplnený pamiatkami, no bohužiaľ aj odpadkami.

1.deň – pondelok 15.09.08
Naša cesta do Ríma sa začína pred bratislavským Istropolisom v nedeľu okolo sedemnástej hodiny poobede. Predpokladaná dĺžka cesty je asi 15 hodín. Uvidíme či to nebude viac. Cesta je pomerne zložitá, lebo predná a zadná časť autobusu sa nevie dohodnúť, či bude zapnutá klimatizácia alebo kúrenie. Nám v predných sedadlách je zima, no tí vzadu sú ohrievaní motorom. Vyriešili sme to kompromisom, chvíľu zapnutá klimatizácia, chvíľu zasa kúrenie. Do Ríma sme dorazili niečo pred deviatou. Bez toho aby sme sa ubytovali, nastupujeme na metro – smer Colosseo. O pár minút vystupujeme z metra a prvým silným zážitkom je pohľad na obrovské Koloseum. Od sprievodkyne a učiteľov dostávame výklad o historickej, architektonickej a umeleckej stránke Kolosea. Prejdeme cez niekoľko kontrol a čaká nás samotný vstup doň. Vnútri dostávame asi hodinový rozchod a hor sa do obdivovania. Hneď po východe z Kolosea sa nám naskytol krásny výhľad priamo na Konštantínov víťazný oblúk, ktorý však nie je vyzdobený výjavmi z jeho života, ale reliéfmi z iných období rímskeho impéria. Cestou na Palatin sa tam ešte zastavíme. Hovorí sa, že Rím je postavený na 7 pahorkoch a Palatin je práve jedným z nich. Na každom kroku sa tu dá natrafiť na starobylé artefakty. Ako napríklad fontánka z detského sarkofágu. Radšej nechcem vedieť, kde skončili pozostatky toho mŕtveho. Následne pokračujeme ďalej v exkurzii po patricijských vilách, ktoré tu boli postavené. Medzi inými sa tu nachádza aj chatrč legendárnych zakladateľov Ríma Romula a Réma. Postupnou prehliadkou sa dostávame na Fórum Románum, čo je jedno z najhlavnejších a najnavštevovanejších námestí v Ríme. V minulosti tu bolo umiestnených mnoho dôležitých stavieb, od chrámov cez obchodné centrum, až po politické úrady. Približne v strede rímskeho námestia sa nachádza chrám Vestálok. Vestálky boli vyberané v šiestich rokoch svojho života a slúžili 30 rokov, počas ktorých si museli udržať panenstvo. Dohromady ich bolo 6 alebo 12, ťažko povedať ktoré číslo je pravdivé. Počas služby bolo ich úlohou zachovávať večný rímsky oheň. Keď jedna z Vestálok nechala oheň zhasnúť, bola pochovaná za živa a rovnaký trest čakal Vestálku ktorá stratila panenstvo pred ukončením služby. Náš program ešte nekončí, no už teraz sa všetci tešíme do postele. Dúfame, že večer na hoteli pôjde všetko ako po masle, a ubytovanie nám nebude trvať viac než pár minút.

2.deň – utorok 16.09.08
Raňajky si dávame v hotelovej reštaurácii, bohužiaľ pre mňa, nás tam čaká len džem a káva. Hneď na to sa presúvame metrom do centra. Naším dnešným cieľom sú Kapitolské múzeá, najstaršie verejné múzeá na svete. Medzi najviac obdivované diela v nich patrí Jazdecký pomník Marca Aurélia z bronzu, ktorého kópia sa nachádza na námestí pred radnicou, Umierajúci Viking a tiež bronzová plastika Kapitolskej vlčice (6. stor. p.n.l). Vystavené sú tu tiež diela slávnych maliarov ako Carravaggio, Tintoretto a Tizian. Po prehliadke sa presúvame na Argentínske námestie, ktoré je v súčasnosti považované za geografický stred Ríma. Práve tu bol zabitý slávny cisár G. J. Caesar, 22 alebo 33 ranami medzi 3 až 5 schodom Pompejovho divadla. Ďalšou zastávkou našej prehliadky je Fórum Boarium, na ktorom sa nachádzajú dva typické rímske chrámy, Fortuna Virilis a chrám Herkula Víťaza, ktoré sú omnoho zachovalejšie než chrámy na Fórum Románum. Veľká cesta, ktorá prechádza stredom tohto námestia, sa sem vôbec nehodí, no čo už takýmito paradoxmi je Rím preplnený.

3.deň – streda 17.09.08
Príjemné počasie nás sprevádza od samého rána, svieti slniečko, a na rozdiel od Bratislavy je tu dosť teplo. Veľmi sa tešíme, pretože práve v takomto počasí je Rím najkrajší. Dnes je v pláne Vatikán so všetkým, čo k nemu patrí. Úžasná Kolonáda sv. Petra, pripomínajúca otvorenú náruč cirkvi, je naozaj monumentálna. Štyri rady dórskych stĺpov, dve fontány po bokoch a v strede sa vynímajúci žltý obelisk. Prechádzame röntgenovou kontrolou, smerujúc k hlavnému vchodu do baziliky. Hneď pri vstupe sa napravo za nepriestrelným sklom vyníma Pieta. Mlado pôsobiaca Mária, držiaca mŕtveho Ježiša v náručí, je dielom samotného Michelangela. Oproti hlavnému portálu sa nachádza Baldachýn sv. Petra odliaty z bronzu, ktorý pochádza z kupoly Pantheonu. Za ním je v niekoľko metrovej výške umiestnená Katedra sv. Petra, ktorá symbolizuje pápežský stolec. Celá bazilika sv. Petra je obrovská, hrobky pápežov na každom kroku len poukazujú na bohatstvo cirkvi v dobách minulých. Pre turistu je ďalším nezabudnuteľným zážitkom určite výstup na kupolu tejto baziliky. 551 schodov, ktoré zdolávame, je odmenených nádherným výhľadom na celý Rím. Jediným rušivým elementom je množstvo turistov úplne všade.

4.deň – štvrtok 18.09.08
Zasa rovnaké raňajky. Už tretí deň sme na raňajky dostali to isté, maslo, džem a pečivo. Hmm, dúfame, že zajtra už budeme mať niečo iné. Dnes máme na programe kostoly. Ešte nevieme ich presný počet, ale asi ich bude dosť. Hneď od zastávky metra sa presúvame k neďalekému ranokresťanskému chrámu Svätého Petra v Okovách. Socha Mojžiša od Michelangela, ktorá sa v tomto chráme nachádza, mala byť pôvodne ústrednou sochou na náhrobku pápeža Júliusa II. V tom čase však dostal Michelangelo inú zákazku, bola to práve Sixtínska kaplnka, a náhrobok nebol nikdy dokončený. Mojžiš je tu zobrazený s „rožkami“, čo je spôsobené nepresným prekladom Biblie z ktorej Michelangelo pri tvorbe tejto sochy čerpal. Centrom mesta sa pomaly presúvame až k malému chrámu San Carlo al Quatro Fontane. Už jeho samotný názov napovedá, že sa nachádza na námestí medzi štyrmi fontánami. Tento typický barokový chrám na rušnej križovatke pôsobí priam nezvyčajne. Jeho veľmi pekný strop a interiér nás viac než zaujal. Len veľmi ťažko sa nám odtiaľto odchádza. Ďalšie múzeá, ktoré navštívime sú múzeá Barberini. Ako sa približujeme k budove, v ktorej sú tieto múzeá, vôbec netušíme, čo zaujímavé sa v nich môže nachádzať. Prepracovaný obraz „Narcis“ a až odpudivý „Judith a Holofernes“ od Carravaggia, tiež portrét Henricha VII od Hansa Holbeina a mnohé diela od Tiziana, Tintoretta a Raffaella.

5.deň – piatok 19.09.08
A už je tu posledný deň nášho pobytu v Ríme. Celý týždeň až na tento deň nám počasie prialo. Našťastie nás dnes čakajú len prehliadky v interiéroch. Prvou zastávkou je bazilika Sv. Pavla za Hradbami. Táto bazilika je zaujímavá nielen svojou dispozíciou, má až 5 lodí a átrium pred vstupom, ale aj tým, že sa vnútri nachádzajú obrazy všetkých pápežov sediacich na pápežskom stolci, od prvého pápeža Petra až po súčasného pápeža Benedikta XVI. Medzičasom začalo pršať a tak sme sa chceli čo najskôr dostať k našej poslednej zastávke. Tou bola Vila Borghese, ktorá je preslávená po celom svete. Na vstup tu musíme čakať niečo vyše pol hodiny, ale stojí to za to. Vidieť najznámejšie sochy od Berniniho je naozaj zážitok. Apolón a Dafné, Únos Proserpíny a Dávid sú do detailov prepracované sochy, ktoré vyrážajú všetkým návštevníkom dych. Ani my sme od nich nemohli odvrátiť zrak. Keďže je v celej galérii zakázané fotografovať, domov si môžeme doniesť len malú brožúrku s krátkym pokecom a tiež dojem, ktorý na nás sochy zanechali. Do autobusu nasadáme už za silného dažďa a pravdu povediac, sa už tešíme domov.

fotogaléria k tomuto článku:
Dnes sa supluje za:

Agáta Rarogiewiczová, Liliana Matiašková,

Aktuálne počasie na 1sg:

Zdroj: meteo stanica 1sg
Teplota: 7.9 °C
Vlhkosť: 88 %
Tlak: 1029.88 hPa

Kalendár

09.01 - 22.01.2020
záverečné testy HLKNABCDS
20.01.2020
školské kolo Hviezdoslavov Kubín ISCED1
23.01.2020
klasifikačná konferencia ISCED1
24.01.2020
klasifikačná konferencia ISCED2
27.01.2020
klasifikačná konferencia ISCED3
31.01.2020
vysvedčenie
00.02.2020
__________FEBRUÁR__________
03.02.2020
polročné prázdniny
05.02.2020
školské kolo Hviezdoslavov Kubín ISCED2,3
09.02 - 14.02.2020
lyžiarsky kurz CDS
17.02 - 21.02.2020
jarné prázdniny