1. súkromné gymnázium v Bratislave, Bajkalská 20, 821 08 Bratislava, 02 / 50 20 46 11, info (zavináč) 1sg.sk
Najnovšie na stránke
Všeobecné informácie
Študenti
Učitelia

Inšpirácia na letnú dovolenku

V apríli sa 30 študentov sexty spolu s troma učiteľmi zúčastnilo exkurzie do Londýna. Spoznávanie veľkého mesta, starobylých budov, ale aj každodenného života na uliciach a v dopravných prostriedkoch bolo náplňou tohto pobytu. Bývali sme v hoteli v centre mesta a mali sme sa výborne. Ponúkame vám postrehy niektorých študentov.

Veľká metropola západného sveta

Londýn nás lákal všetkých. Veľká metropola západného sveta. Po príchode sme sa tam začali cítiť stratení. Všetko bolo príliš iné. Viac áut, viac ľudí, všetci sa až príliš ponáhľali. Ľudia naokolo vyzerali, akoby im bolo všetko jedno. Život v metropole ich asi naučil, že treba ísť svojou cestou stále vpred a držať sa svojho cieľa. Londýn je veľký a my, ľudia z „little big city“, jednoducho nepoznáme zhon naozajstného veľkomesta. Veľkosť Londýna sme dostatočne pochopili až po výhľade zo St. Paul’s Cathedral. Londýn je obrovské a úžasné mesto. Žijú tam ľudia z celého sveta, sú tam veľkolepé historické pamiatky. Pri tomto výhľade na mesto, ktoré nikde nekončí, sme sa cítili veľmi malí. Londýn nás pohltil ako každého, kto v tejto metropole niekedy bol. Bolo nás 33, no v Londýne sme neboli ničím väčším, ako je zrnko piesku. Po pár dňoch sme si ale začali zvykať. Zistili sme, ako táto obrovská skladačka mesta funguje a začali sme do nej zapadať. Ku koncu pobytu sa nám tam dokonca začalo páčiť. Objavili sme zasa niečo nové. Londýn nám aspoň trochu priblížil život vo veľkom meste. Každý si z tohto výletu prinesie domov niečo iné, ale s istotou sa dá povedať, že sme si to tam užili a Londýn je jedno z miest, kam sa chcem v budúcnosti vrátiť.
Dominika Vaďurová (Innovators)


Sŕkam Latte Starbucks zase,
strácam sa vo veľkej mase.
„Are you OK?“ pýta sa snedý ujo v Camden towne,
„Šak ja z Blavy, nerozumiem, no ne?“
Čudné zvuky od susedov počujeme v noci,
smejeme sa, máme z toho čudný pocit.
V metre ohlasujú stále „Mind the gap!“
Je to otravné ako japonský pouličný rap.
Hard Rock Café dobehneme, pot z nás leje,
Big Ben odbíja 8:30, zle je.
V múzeu vidím všetky kráľovské koruny,
zlatá misa na punč ma však väčšmi ohúri.
V galérii obdivujem Varhola a Picassa,
inde zas študujem projekty NASA.
Zbytočne čakám, kým Tower Bridge sa otvorí,
všetci sa ponáhľajú ďalej, ale veď nehorí.
V noci nemôžem spať, vonku húka siréna,
ráno pomyslím na raňajky a chytá ma migréna.
Oxford street nás láka svojimi obchodmi,
už len si dať McDonald po namáhavom dni.
Jarka Hycláková, Miška Klimeková, Sisa Schaleková (Heroes)

Zážitok v metre

Navštívili sme mesto s preň typickými červenými telefónnymi búdkami, autobusmi a zaujímavými taxíkmi. Každému hneď napadne Londýn. Odohralo sa tu veľa zaujímavých príhod, no najvtipnejšiu sme zažili v metre. Keď sme nastúpili, všetci si posadali, len Tomášovi sa neušlo miesto. Viki mu navrhla, aby si sadol na kolená pánovi, ktorý sedel pri nás. Milo sa na nás usmial, no my sme nechápali prečo. Až potom sme zistili, že hovorí po slovensky. Z tejto príhody sme sa poučili, že svet je naozaj veľmi malý. A mali by sme si radšej vždy dávať pozor na to, čo hovoríme medzi ľuďmi. Ale zároveň nás táto príhoda potešila, lebo človek je vždy rád, keď v cudzej krajine vo veľkom svete stretne človeka s rovnakým pôvodom.
Peťa Gajerová, Veronika Sváková, Katka Tináková, Viki Zacharová (Jets)

Jazda autobusom a niečo viac...

Po veľmi namáhavej ceste metrom sme sa vybrali na mestský autobus číslo 11. Tento novodobý doubledecker premáva po meste po významných pamiatkach, avšak my sme v ňom boli jediní turisti. Náš šofér čiernej pleti, ktorý nás už raz viezol, bol v dobrej nálade. Bol však zamyslený. Nechýbalo veľa a spoznali by sme interiér protiidúceho doubledeckra. Ako čas plynul, do nášho moderného autobusu nastupovali rôzne indivíduá. Dedo so zvláštnou bielou bradou, pekná Číňanka so šťastným frajerom a muž v obleku s veľmi výrazným anglickým prízvukom, dohadujúci vraždu štyroch ľudí. Autobus nás postupne zaviezol na rôzne krásne miesta. Niektorými sme sa kochali už predtým pešo, na čele s neunaviteľným Joshom. Za Temžou sme spoza skla obdivovali park sťa rajská záhrada s krásnym gotickým zámočkom. Vysvitlo, že to je Garden Museum. Pri Westminster Abbey sa stále konala niekoľkodňová demonštrácia, ktorá neskôr večer nepriamo ohrozovala život niektorých nešťastníkov, ktorí uviazli vo veľkej zápche a určite v strachu a tichosti čakali na hnev našich učiteľov. Chlapíkovi, ktorý dohadoval vraždu štyroch ľudí, znova zazvonil telefón. Na New Scotland Yard nastúpili niekoľkí homosexuálni raperi, ktorých po pár zastávkach vystriedali Číňania. Je ich tu veľa, podobne ako Indov. Opäť zazvonil telefón. Opäť strohá spisovná angličtina. Skutoční Angličania sú vážne ako James Bond. Po vystúpení z autobusu nastal zmätok, ľudia chodili ako mravce, domáci po ľavej strane, polovica turistov po pravej, druhá zase po ľavej a my radšej v strede. V uliciach panuje neustávajúci zmätok, pokiaľ nie je nedeľa. V nedeľu sa nám v Londýne páčilo najviac. Všetci spali, metro prázdne, ulice pokojné, až to bolo spolu s bimbajúcimi zvonmi strašidelné.
Mišo Galan, Jakub Mydliar (Innovators)

fotogaléria k tomuto článku:
Dnes sa supluje za:

dnes sa nesupluje

Aktuálne počasie na 1sg:

Teplota: 16.1 °C
Vlhkosť: 91 %
Tlak: 993.96 hPa


Zdroj: meteo stanica 1sg

Kalendár

23.02 - 28.02.2020
lyžiarsky kurz JV, Kubínska Hoľa
do 28.02.2020
1 deň s Inf Praha - výber KN
00.03.2020
__________MAREC____________
01.03 - 06.03.2020
lyžiarsky kurz UG, Chopok
02.03.2020
Deň otvorených dverí – príma 8ročné, 1.ročník 4ročné
02.03.2020
15.00 MZ 1.stupeň
09.03.2020
15.00 – stretnutie vedúcich PK
16.03.2020
15.00 – STRETNUTIE UČITEĽOV
17.03.2020
LH maturitné písomky EČ,PFIČ SJ
do 18.03.2020
pripraviť pozvánky na rodičko
18.03.2020
LH maturitné písomky EČ,PFIČ AJ, NJ
19.03.2020
STRETNUTIE S RODIČMI 1.E, 2.R, 3.W, 4.T
19.03.2020
LH maturitné písomky EČ M
do 20.03.2020
1. priebežné testy – HLKNABCDS
24.03.2020
STRETNUTIE S RODIČMI 4.H,L,3.K,N,2.A,B,1.C,1.D,S,5.P,9.G,Z,M,V,U + projekt Aj: 5.P - pódium, Sj: U - študovňa