ZávislostiZávislosť je považovaná v medicíne za chorobu, teda nie len ako prejav slabej vôle či charakteru.
Táto choroba je definovaná takto : duševný pripadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby  opakovane a periodicky opakovať istú činnosť alebo do svojho tela privádzať príslušnú látku. Je to v podstate nekontrolovateľné nutkanie opakovať svoje správanie.


Znaky závislého človeka / PrejavyDelenie závislostí


Dve hlavné skupiny : 
- drogové závislosti – delia sa podľa typu užívanej drogy
- návykové konania  - veľmi rôznorodé

Drogové závislosti : medzi drogové závislosti nepatrí alkoholizmus, napriek tomu že alkohol je jeden z najčastejšie užívaných drog
- napr. alkoholo, amfetamínový typ, kanabisový typ (hašiš, marihuana), kokaínový typ, halucinogénny typ(LSD), opiátový typ, nikotinizmus, kofeinizmus. à konkrétnejšie o tom neskôr
- iný názov pre drogovú závislosť môže byť aj toxikománia ( pochádza z gréčtiny : toxikos – jedovatý, smrteľný ; a mánia – šialenstvo ) Občas sa označuje nesprávne ako narkománia.

Návykové konania : napr. gambling, kleptománia , erotománia ...
- workoholizmus : workoholici v zamestnaní takmer spávajú a na povinnosti neprestávajú myslieť ani vo voľnom čase. V záverečnej fáze ju uprednostňujú pred rodinou.
- ortorexia : posadnutosť zdravou výživou
- tanorexia : závislosť od opaľovania, títo ľudia príliš často navštevujú solária. Ich heslo je : len hnedá pokožka vyzerá zdravo
- akvaholizmus : závislosť od pitia vody – táto závislosť vyzerá neškodne ale môže sa končiť aj smrťou. Akvaholici sú schopní vypiť aj 10litrov tekutín denne. Organizmus si doslova utopia. Vyplavia sa im z tela životne dôležité látky a poruší sa tlak v bunkách
- závislosť od sexu : u ženského pohlavia ide o nymfomániu a u mužov o satyriasis. Pre týchto ľudí nepredstavuje najväčšie vzrušenie samotný akt, ale skutočnosť že opäť dosiahol svoje. A v prípade že neukojí svoj pud dostavia sa bolesti, triašky a nevoľnosti. Títo ľudia vnímajú opačné pohlavie len ako sexuálne objekty
- shopoholizmus: väčšinou sa prevalí až keď sa minú všetky finančné prostriedky a vzniknú obrovské dlhy. Týka sa najmä žien od tridsiatky do päťdesiatky. Pramenia z pocitu osamelosti, frustrácie, nudy, vyvolávajú ich partnerské nezhody, rozvod, neúspech v práci či strata zamestnania. Závislým nezáleží na vlastnení vecí ale na ich nadobúdaní – samotným nakupovaním. Množstvo balíčkov ani neotvoria a nepoužité odložia. Abstinenčné príznaky sú najme nervozita, nepokojnosť atd..

- s návykovými konaniami sú spojené aj obezita, anorexia či bulímia, ktoré však nemusia byť považované za závislosť, ale svojim spôsobom hej.

Príčiny vzniku závislostí


1.patofyziologické
Chemické pôsobenie drogy: Týka sa drogových závislostí. Drogy ovplyvňujú činnosť celého organizmu a tak aj užitie malého množstva drogy vedie k závislosti.
2.psychosociálne
Samoliečba : Ľudia siahajú po alkohole alebo droge, často krát z dôvodu presvedčenia že vďaka užití drogy sa vyriešia určité problémy alebo aspoň prinesú úľavu.
Podľahnutie okoliu: Mnohokrát naučenie sa na nejakú drogu je spôsobené podľahnutiu okolia v ktorom je táto droga využívaná.

Dôsledky závislostí – poruchy


U osôb, ktoré podľahli nejakej forme závislosti, je veľká pravdepodobnosť  že sa môžeme stretnúť s nejakou formou duševnej poruchy.  Niektoré z týchto porúch môžu byť príčinou vzniku závislosti, niektoré sprievodným javom, alebo následkom závislosti.  Rozdelenie :


Priebeh závislostí


Osoba si po dlhú dobu NEUVEDOMUJE svoju závislosť a negatíva vyplývajúce zo vznikajúcou závislosťou. Neskôr sa pokúša závislosť POPIERAŤ a odvyknutiu sa po dlhú dobu BRÁNI – často krát aj z dôvodu výskytu abstinenčných príznakov.