Úvod Rusko v premenách Rusko-čečenský konflikt Ruský konflikt s Moldavskom a Ukrajinou Rusko-gruzínsky konflikt Resumé Bibliografia
História konfliktuČEČENSKÝ TERORIZMUS
1. a 2. Čečenská vojna
Čečenský terorizmus
Masaker v škole

Čečenský terorizmus:

         Pôvodom Čečenského terorizmu bolo národnooslobovacie hnutie, postupne však začalo ísť o akúsi formu pomsty rusom. Hlavným Čečenským teroristickým vodcom ktorý bol pri mnoho útokoch je už vyššie spomínaný Šamiľ Basajev. Práve on bol zodpovedný za únos lietadla, teda prvú formu terorizmu. Neskôr velil aj zajatiu v nemocnici v Buďďonovsku, útoku na moskovské divadlo Dubrovka a neslávne známemu zajatiu v škole v Beslane.

 

Útok na divadlo Dubrovka (23. – 26.10.2002)

         Útok sa začal 23.októbra o 21:00 keď pred divadlom v mestskej časti Dubrovka pristavil autobus, v ktorom sa nachádzalo asi 40 teroristov. Tí strieľajúc do vzduchu vnikli do divadla, kde práve prebiehalo predstavenie. V panike sa podarilo desiatkam ľudí ujsť, ale teroristi napriek tomu zajali vyše 850 ľudí, zhromaždili ich v hlavnej sále a po budove rozložili výbušniny. Veľkú časť tvorili čečenské čierne vdovy po zabitých čečenských povstalcoch. Požiadavky boli ukončenie druhej čečenskej vojny a odchod ruských vojsk z Čečenska. Jednou z požiadaviek taktiež bolo uznanie nezávislosti Čečenska. 24.10. prepustili teroristi zopár desiatok rukojemníkov, najmä išlo o deti, tehotné ženy a neruských občanov. Skoro ráno teroristi zabili mladú ženu. V ten istý večer sa podarilo 2 rukojemníčkam ujsť. Teroristi na ne strieľali z granátometu a jednu zranili. Začali sa vyjednávania z teroristami, zúčastnila sa ich napr. aj Anna Politkovská. 25.10. Bolo opäť prepustených niekoľko ľudí, znova išlo hlavne o deti. Večer sa jeden muž pokúšal o útek, bol však chytený a popravený. 26.10. nadránom spustili ruské špeciálne sily operáciu na záchranu rukojemníkov. Do budovy bol cez ventiláciu vpúšťaný plyn, ktorý mal uspať alebo utlmiť reakcie teroristov. Počas obsadzovania divadla došlo k niekoľkým prestrelkám a výbuchom. Teroristi zastrelili 2 rukojemníčky a niekoľko ďalších zranili. Po hodine špeciálne jednotky obsadili budovu a teroristov zneškodnili. Zdalo sa, že išlo o úspešnú akciu. Použitie neznámeho plynu však malo fatálne následky. Celkový počet mŕtvych sa nakoniec vyšplhal až na 130, pričom väčšina ľudí zomrela na otravu plynom. Utajovanie zloženia plynu sťažilo prácu lekárom a k smrti vraj prispela aj chaotická evakuácia. Kvôli tomuto zásahu čelili Rusi veľkej kritike verejnosti. V pozadí útoku stál Šamiľ Basajev.

Späť