background
ÚvodNaše autoNodeMCUTranzistorBrzdná dráhaUltrazvukAutomatizácia áutRezuméBibliografia

Cieľom nášho projektu bolo zostrojiť a testovať funkciu automatického dodržiavania vzdialenosti aut. táto funkcia spôsobuje to že auta idúce za sebou dodržiavajú od seba optimálne rozostupy aby sa nenabúrali aj v prípadne že jedno začne prudko brzdiť. Takáto funkcia je podla nás veľmi dôležitá kedže áut je na cestách čim ďalej tým viac a to znamená aj zvýšenie riziko dopravných nehôd.

    Podla prezídia policajného zboru je nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami šiestym hlavným dôvodom dopravných nehôd. Tieto nehody môžu byt od vážnych po pomerne neškodne. Vážnymi sa stavajú pokiaľ auta idú rýchlo vzdialenosti sú malé a pokiaľ sú zle jazdné podmienky ako napriklad mokra cesta alebo hmla. Podla americkej organizácie NHTSA, alebo national highway traffic safety administration čo v preklade znamená administratíva bezcennosti na diaľniciach, by sa dalo zabrániť takmer 28000 kolíziám a 12000 úrazom ak by tento systém bol v každom americkom aute. táto funkcia je už využívaná v niektorých autách napríklad BMW radu 7, Ford Mondeo, vyššie triedy modelov Mercedesu, luxusnejšie modely od Jeep a Volvo a aut ktoré majú zabudovanú funkciu autonómnej jazdy ako napríklad všetky modely Tesly. Od roku 2015 je tento systém povinný pre všetky nákladne vozidla v Európe. Všetky tieto auta sú dosť drahé a myslime si že táto funkcia by vedela zabrániť veľkému množstvu nehôd ak by sa používala v každej cenovej kategórii vozidiel. Taktiež si myslime že implementácia takejto funkcie do aut nie je až tak drahá. Táto funkcia by nie len vedela zabrániť veľkému množstvu dopravných nehôd, ale aj zmenšiť zápchy a optimalizovať spotrebu paliva. 

    Na dodržiavanie vzdialenosti sa dajú použiť viaceré funkcie ako napríklad LIDAR čo je light detection and ranging v preklade meranie vzdialenosti pomocou infračervených lúčov. táto funkcia sa používa najmä v autonómnich autách keďže pomocou nej sa dá zistiť troj rozmerný obraz okolia auta. Ďalšia možnosť je použitie ultrazvuku na meranie vzdialenosti. Tuto funkciu sme sa rozhodli preskúmať aj my v našich autách na diaľkove ovládanie. Dodržiavanie vzdialenosti sa dá spraviť aj pomocou komunikácie dvoch aut ale myslime že táto funkcia je najlepšie vymožiteľná keď je spolu aj s ultrazvukovým meraním vzdialenosti alebo so systémom LIDAR. Pomocou komunikácie medzi autami si vedia auta okamžite poslať správu o dopravnej informácii. Napríklad ak by išla kolóna kamiónov a pred prvým sa stane nejaká nehoda tak všetky kamióny za nim vedia okamžite dostať správu o situácii a začať brzdiť alebo vykonať nejaký uhybový manéver. V našom projekte budeme teda vysvetľovať rôzne aspekty týchto funkcii primárne komunikácie medzi dvomi počítačmi a meranie vzdialenosti pomocou ultrazvuku.

autonomne