baner
domov Folklór Podpoľanie Fujara Zvuk Rómska kultúra Resumé O projekte Bibliografia

Folklórne festivaly

 

Aby sa folklór čo najviac zviditeľnil celosvetová organizácia CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts), ktorá má na starosť folklórne festivaly po celom svete a zároveň je oficiálnym partnerom UNESCA, usporadúva folklórne festivaly na troch miestach na Slovensku. Medzi najznámejšie folklórne festivaly na Slovensku a zároveň festivaly, ktoré organizuje práve CIOFF patrí festival vo Východnej, na Myjave a v Detve.vychodna

Festival vo Východnej organizuje okrem organizácie CIOFF aj národné osvetové centrum, ako spoluorganizátori sa označujú obec Východná, Žilinský samosprávny kraj, Liptovské kultúrne stredisko a organizácia ÚĽUV, čo označuje ústredie ľudovej umeleckej kultúry. Festival sa uskutočňuje každoročne na konci školského roka, teda na konci júna, začiatkom júla. V roku 2017 sa organizoval 63. ročník a zúčastnilo sa vyše 30 000 účastníkov, čím prekonal doterajšie rekordy v návštevnosti. Hlavným motívom festivalu vo Východnej jevychodna odovzdanie a sprostredkovanie krásy slovenského folklóru v nielen tradičných, ale aj moderných podobách. Všetky vystúpenia v nedeľu počas tohoto festivalu boli zadarmo sprístupnené a to aj kvôli mládeži. Novinkou bolo začlenenie zahraničného folklóru, konrétne maďarského folklóru, do programu. Hlavná myšlienka: “Všetko sa mení, len folklór ostáva,” vystihla tanečné umenie súboru zo Sliezska. Festival patrí medzi najpopulárnejšie.

Ďalším festivalom je Folklórny festival pod Poľanou, ktorý sa uskpolanautočňuje v Detve každoročne druhý júlový týždeň a organizuje sa najčastejšie po festivale vo Východnej. Okrem scénických programov a vystúpení folklórnych súbor je častým jarmok ľudových remesiel. V roku 2017 bol zorganizovaný 52. ročník tohto festivalu.

Ostatné festivaly sú organizované skôr regionálne a každá ľudová oblasť si ich spravuje sama. Na folklórnych slávnostiach vystupujú účinkujúci v tradičných slovenských odevoch- krojoch. Každý kultúrny región má svoj vlastný kroj dekorovaný remeslos typickými aj svojskými časťami odevu, ako sú napríklad výšivky, perličky, stužky či čipky. Účinkujúci počas svojich vystúpení predvádzajú tradičné regionálne tance, často spojené s ľudovými zvykmi - aj pohanskými, sprevádzané spevom a ľudovou inštrumentálnou hudbou. Na týchto festivaloch býva taktiež časté, že regióny predvádzajú svoje remeslá, a tým lákajú návštevníkov, aby videli výrobu, poprípade si zakúpili aj niečo pre seba. Medzi tradičné slovenské remeslá patrí keramika, tkáčstvo, kováčstvo, drotárstvo, hrnčiarstvo, pečenie medovníkov či drevo-rezbárstvo, kam nepochybne patrí aj výroba fujár. Fujary majú svoje rodisko v kultúrnom regióne Podpoľanie.

 


 
Folklórne festivaly
--------

Kultúrne regióny
--------
Folklórne súbory
--------
Ľudové sviatky
--------
Ľudová hudba