baner
domov Folklór Podpoľanie Fujara Zvuk Rómska kultúra Resumé O projekte Bibliografia

Ľudová hudba

 

V každom kraji sa spievajú rôzne piesne, alebo piesne, ktoré sa spievajú v iných regiónoch, ale sú rôzne interpretované. husleNiektoré piesne boli spievané bez nástrojov (trávnice spievané na lúke), niektoré za sprievodu hudobných nástrojov. Keď už sme pri hudobných nástrojoch, Slovensko je na množstvo druhov veľmi bohaté. 

Najčastejšími nástrojmi boli práve sláčikové nástroje, medzi ktoré patria husle, kontrabas, violy a miestami aj violončelo. Do sláčikovej hudby sa môže pridať aj klarinet a rôzne píšťaly. Na východnom Slovensku bol veľmi populárny cimbal, ktocimbalrý obohacoval sláčikovú hudbu o harmóniu a tým tvoril takzvanú cimbalovú hudbu. Cimbal je strunový nástroj, ktorého konštrukcia je pomerne komplikovaná. Do strún cimbalu sa udiera paličkami a potom z dutého priestoru pod strunami vychádza zvuk. 

Na západnom Slovensku prevládala skôr dychová hudba, s častým použitím nástrojov ako klarinet, trubky, lesný rohy, tgajdyrombóny, krídlovky, tuby, činely a rôzne bicie. Toto však nie sú typické ľudové nástroje. Typickejšie sú menej známe nástroje ako sú gajdy, drumbľa alebo fujara. Gajdy sú vzduchozvučný klarinetový nástroj, ktorý bolo možné najviac počuť pri pastieroch alebo vianočnom koledovaní. Drumbľa je kovový hudobný nástroj, ktorý dokáže vylúdiť veľmi zaujímavý zvuk, nie však melódiu. Fujara je drevená píšťala, ktorá má špecifickú farbu zvuku. Na to aby sme porozumeli tomu, ako funguje píšťala a jej podobné nástroje, a prečo z nej vydrumblachádza vôbec tak špecifický zvuk, musíme najskôr porozumieť zvuku ako takému.

  

Folklórne festivaly
--------
Kultúrne regióny
--------
Folklórne súbory
--------
Ľudové sviatky
--------
Ľudová hudba