baner
ÚVOD FAKTY JUŽNÁ EURÓPA JUŽNÁ ÁZIA ŽIVOČÍCHY BIBLIOGRAFIA RESUMÉ
3

HISTÓRIA

Začiatky globálneho otepľovania sa nachádzajú v osemnástom a devätnástom storočí, v priemyselnej revolúcii. V roku 1712 Joseph Newcomen vynašiel prvý parný stroj. V roku 1876 Karl Benz vynašiel Motorwagen, prvý automobil na svete. O šesť rokov neskôr Thomas Edison otvoril prvú uhoľnú elektráreň na svete. V New Yorku fungovala až do roku 1890 keď vyhorela. V roku 1872 si bratia Hyattovci patentovali prvý stroj na vyrábanie plastu, neskôr sa plast začal vyrábať vo veľkom. 

graf oxidu uhliciteho

Obrázok: Prudká eskalácia vypúšťania oxidu uhličitého.


Benzínové a naftové autá spolu s uhoľnými elektrárňami vypúšťajú najviac emisii skleníkových plynov, ktoré otepľujú našu planétu. S vyššou teplotou sa ľadovce topia a tým pádom stúpa hladina mora. To môže ovplyvniť krajiny, ktoré sú položené nízko nad hladinou mora. (Holandsko, India, Bangladéš, Maledivy)


Od roku 1870 sa hladina mora zvýšila o 20 centimetrov, a momentálne rastie rýchlosťou 3.3 milimetra za rok. Stačí aby sa zvýšila hladina mora o meter na to aby sa stovky miliónov ľudí museli presťahovať. Nejeden živočíšny druh už vyhynulo kvôli klimatickým zmenám, a veľa ďalších je v ohrození. Niekto musí niečo spraviť aby sa situácia ešte viacej nezhoršila.


AKTUÁLNY STAV A PROBLÉMY BUDÚCNOSTI


Veľa ľudí problému globálneho otepľovania ani neverí. Prieskumy ukázali, že až 31% američanov si myslí že globálne otepľovanie je hoax, čiže si myslia že neexistuje. Túto teóriu podporuje aj 45. americký prezident Donald Trump. Tiež si myslia, že globálne otepľovanie je predpoklad, ktorý nemusí byť pravda. V skutočnosti to ale nie je predpoklad, už sa to deje. Je veľmi zlé že práve američania neveria tejto problematike. Síce tvoria len 5% svetovej populácie, ale až 25% skleníkových plynov je produkovaných v USA. 97% vedcov globálne otepľovanie akceptuje.


Sú nejaké dôkazy že globálne otepľovanie je reálne? Áno, fakty ako zvyšovanie hladiny mora, rast priemerných teplôt Zeme, zvýšenie teploty oceánu, menšia výška ľadovcov na Antarktíde a v Grónsku, dvojnásobná priemerná teplota na Aliaške, Kanade a Rusku v porovnaní s minulým storočím to potvrdzujú. Každý rok je teplejší. Od roku 2000 každý jeden rok držal rekord v najvyšších teplotách. Teploty tohto storočia ale výrazne rýchlo eskalujú. Táto eskalácia je okrem nárastu produkcie skleníkových plynov spojená aj s istými následnými fyzikálnymi javmi. Tým, že sa planéta oteplila, vzduch je schopný nasiaknuť väčšie množstvo vodnej pary, ktorá je ešte silnejším skleníkovým plynom. Tým pádom sa otepľovanie ešte znásobuje. Podobne aj emisie metánu z topiaceho sa permafrostu pomáhajú pri ďalšom otepľovaní.


Metán je najsilnejší skleníkový plyn. Oxid uhličitý je oproti nemu porovnateľné slabší, no je ho viac. Uhlie produkuje o 70% viac emisií než spaľovanie zemného plynu. Každú sekundu sa do vzduchu vypustí až 700 ton oxidu uhličitého.


Veľa ľudí si myslí, že globálne otepľovanie nie je spôsobené ľuďmi. Tvrdia že vulkanické činnosti a solárne cykly otepľujú Zem výraznejšie. Ľudia si myslia že sopky vypustia viac skleníkových plynov než ľudia. To ale nie je pravda, sopky vyprodukujú 200 ton oxidu uhličitého za rok, naproti tomu automobily a priemysel vyprodukuje 24 miliard ton za deň (40 triliárd za rok).


Globálne otepľovanie a klimatické zmeny sa prejavujú vo forme zvýšeného množstva a intenzity hurikánov, rozširovaní púštnych oblastí, vo zvýšenom výskyte požiarov ale aj v šírení chorôb a výkyvoch poľnohospodárskej produkcie a neúrody. Austrália v roku 2007 stratila 25% produkcie obilia vďaka dezertifikáciám. V niektorých krajinách to môže byť fatálnejšie. Búrok a požiarov je mnohonásobne viac. Nové klimatické podmienky nevyhovujú niektorým živočíchom a rastlinám, obzvlášť endemitom. Tieto organizmy už ďalej nemôžu existovať na svojich pôvodných územiach. Preto ich je postupne stále menej, a niektoré z nich už nie sú vôbec - vyhynuli a ďalšie ešte len vyhynú.