baner
ÚVOD FAKTY JUŽNÁ EURÓPA JUŽNÁ ÁZIA ŽIVOČÍCHY BIBLIOGRAFIA RESUMÉ
4

Tým, že sa priemerná teplota na Zemi zvyšuje, ľadovce na Arktíde postupne miznú.


Najväčší problém má ľadový medveď. Najskôr bude mať problém s tým, že nebude mať dostatok jedla. Neskôr príde aj o prostredie. Bude sa musieť odsťahovať, ale nebude mať ani ako ani kam. Zemské póly sú jedny z najchladnejších miest na zemi. Medveď ľadový si na tieto, aj keď nepriaznivé podmienky, zvykol. Pravdepodobne úplne nevyhynie, lebo ľudia sa oňho vedia postarať - napriklad v zoo. Problém je ale v tom, že už nebude môcť voľne žiť v prírode.


medved

Obrázok: Vyhladovaný polárny medveď.


Medveď ľadový nie je jediný v ohrození. Žaba zlatá v roku 1989 v dôsledku klimatických zmien už vyhynula. Žaba zlatá bola vzácny endemit. Žila len v jednom lese v Costa Rice, bolo ich odjakživa veľmi málo, ľudia ju objavili  len v roku 1966. Len mierna odchýlka od bežných podmienok ju priviedla k vyhynutiu. 

vyhynuta zaba

Obrázok: Prvý vyhynutý živočích vďaka klimatickým zmenám.


Niektorým živočíchom ale klimatické zmeny vyhovujú. Jeden z tých živočíchov je komár. Im vyššia teplota a kratšia zima vyhovuje. Tým pádom sa zvýši úmrtnosť ľudí na maláriu.

Ale komáre sa liahnu už aj za polárnym kruhom. Vďaka vyšším teplotám sa liahnu skôr a dorastajú do väčších rozmerov

komar

Obrázok: Komár z Arktídy


Kliešťom tiež vyhovujú klimatické zmeny. Pred niekoľkými desiatkami rokmi napríklad na Orave kliešte nikdy neboli, no teraz tam ich je mnoho. Ďalšie organizmy ktorým vyššia teplota vyhovuje sú napríklad hviezdice, niektoré druhy žralokov, medúzy, živočíchy žijúce v Grónsku.


To, že množstvo skleníkových plynov rastie, spôsobuje aj deforestácia. Tým, že ľudia rúbu drevo vo veľkom, mizne veľa stromov. Stromy, rastliny a pralesy sú na Zemi veľmi dôležité. Okrem produkcie kyslíka tiež konzumujú oxid uhličitý, kriticky rastúci skleníkový plyn. Čím menej bude vegetáciou konzumovaný, tým viac ho unikne a tým teplejšia bude Zem. Rýchlosť deforestácie je veľká a navyše stále rastie. Každou minútou sa vyrúbe plocha lesa ekvivalentná veľkosti až 20 futbalových ihrísk. To je neuveriteľne veľká plocha. Polovica svetových tropických lesov už bola odstránená. Ak to bude takto pokračovať, do roku 2100 zmiznú všetky dažďové pralesy. Amazonský prales produkuje až 20% svetového kyslíka. Deforestácia prináša veľa ďalších problémov. 25% organizmov, ktoré pomáhajú proti chorobám  sa nachádza práve v nich (Shapumvilla, Cola de raton, Pusangade Motelo, Cordoncillo, Lapacho, Wasai, Sodo). Okrem toho je to životné prostredie pre mnoho živočíchov, kozmopolitov aj endemitov. Očakáva sa, že do 25 rokov kvôli tomu vyhynie až 28000 druhov.


borneo lesy

BORNEO


Obrázok: Mapa Deforestácie Bornea